Čtyři roční doby vztahu

čtyři roční doby

Někteří nikdy nezažijí zimní období. Čas společného odpočinku a bytí. Období, kdy je vztah zralý.

Ve své práci se zabývám ženskou cykličností. Není to tak dlouho, co jsem si uvědomila, že cykličnost patří do našich životů nejen skrz ženské tělo, ale je všude kolem. Je i součástí našich vztahů.

V přírodě je všechno cyklické. Nic netrvá věčně. Každý rok se střídají čtyři roční období. Po jaře přichází léto, pak podzim a zima. V každém období se dějí věci, které jsou pro tuto dobu typické. Na jaře všechno kvete. Jaro je optimistické, plné naděje. Období sázení. Jsou to nové začátky.

Pak přichází léto. Je třeba pečovat o to, co bylo zasazeno. Je vhodné zalévat, hnojit, okopávat a starat se. Podzim je čas sklizně, sbírání dozrálých plodů před blížící se zimou. Zima je čas odpočinku. Odpočívá půda i příroda a techniku je možné opravit, připravit před jarem.

Doposud nám všechno přišlo logické a známé. Problém nastává tehdy, kdy i naše vztahy procházejí přirozenou cykličností a my střídání období neakceptujeme a nechceme přijmout. Mnoho párů tak zažívá bolestné zklamání, když po jaře přichází léto.

Cykličnost v našich vztazích

První jmenované období, jaro, je obdobím prvotní zamilovanosti. Je to čas nového, neprozkoumaného, vzrušujícího. Oba partneři jsou v této fázi zamilovaní. Cítí se krásně. Nevidí negativní vlastnosti toho druhého. Sami jsou ochotni dělat pro druhého, co mu na očích vidí. Partneři se nejen lépe chovají, ale i oblékají, pečují o sebe. Chtějí se druhému líbit. Chtějí být pořád s ním. Tento stav prvotní zamilovanosti může trvat několik měsíců a patří mezi nejkrásnější životní etapy. Není divu, že někteří chtějí tento stav zažívat znovu a znovu.

Poté přichází na řadu léto. Čas pečování. V této době přechází iluze zamilovanosti. Najednou se probouzíte z toho krásného snu. A možná se cítíte zmateni, někteří možná i okradeni. Co se to najednou stalo s tím partnerem, partnerkou? Proč už není tak báječný? Proč už není vždy upravená? Bez znalosti toho, že je to normální, máme tendenci utéct. A zase uniknout někam, kde nám bude příjemně.

Pokud však přijmeme, že cykličnost patří do našeho života, přijmeme i tuto další fázi vztahu a pochopíme, že je to fáze, ve které můžeme vzájemně objevovat další hodnoty. Můžeme pečovat o náš vztah. Je to čas, kdy můžeme prohlubovat vzájemnou důvěru, rovnost v partnerství.

Čas, kdy můžeme díky zamyšlení položit základ kvalitnímu vztahu, který by vydržel i další roční období. Čas, ve kterém můžeme s láskou druhému říct: „Co pro tebe mohu udělat?“ Čas, ve kterém můžeme popřemýšlet, jak druhého potěšit, překvapit, jak společně zažít něco mimořádného. Období, ve kterém se můžete společně připravit na sklizeň.