Dopis mé dceři k narozeninám

Milá Adélko,

miluji Tě.. hlubokou láskou, která překračuje všechny hranice. Vždycky budeš má milovaná dcera. Vždycky tady budu pro Tebe když budeš potřebovat. Nakonec už jsi sama poznala jak hluboká může mateřská láska být.

Jsi dospělá a už jsi začala první životní krize. Vím, že už jsi poznala, že život je opravdu cyklický. Je to jak s bonboniérou. Nikdy přesně nevíš, co v které čokoládce objevíš. A tak to přesně je. Přichází horší a lepší dny… a někdy ty nejhorší Ti pak v budoucnu přinesou něco hezkého a prozáří dny. Možná některým věcem nerozumíš, nechápeš proč se dějí, cítíš nespravedlnost, smutek, ale věř, že v budoucnu souvislosti pochopíš.

Původně jsem Ti chtěla napsat tajemství šťastného života. Ale štěstí není trvalé. Chvíli je tady s námi a pak se zase “vypaří”. Co si však můžeš podržet je spokojenost. Takže dnes k Tvým krásným 22. narozeninám přijmi tyto moje rady pro spokojený život. A nakonec věřím, že i u nich můžeš použít svůj kritický rozum a přijmout jen to, co přijmout chceš.

Všechno totiž máš ve svých rukách! Věř, že jen Ty rozhodneš o tom jaký život prožiješ. Jestli ve stáří budeš litovat nebo budeš i na smrtelné posteli cítit vděk za všechno co se přihodilo. A budeš si zpívat a tancovat!

Dnes jsem byla s Tvou babičkou, moji maminkou na hřbitově. Uvědomila jsem si sílu našeho rodu. Uvědomila jsem si taky spoustu kladů i omezení, které jsme Ti v rodové linii předali. A moc si přeji, abys některé přijala a jiným se dokázala postavit a uvěřila v to, že si život prostě vytvoříš. A můžeš jim v klidu říct fuck off.

A tady je mých 10 rad:

  1. Víc než o druhé, co na to řeknou, se starej jestli je to v souladu s Tebou, s Tvou duší a přirozeností. Poznej své vlastní hranice, za které už nikdy nepůjdeš. Dovol si občas chvíli zastavit a rozhodnout se skutečně podle sebe… zapomeň na to, co na to řeknou ostatní. Kašli na to. Nakonec oni Tvůj život nežijí.
  2. Když se dostaneš na dno… najdi sílu a věř, že po dnu už může přijít jen cesta nahoru. Dovol si se na tom dnu chvíli vymáchat, ale nezdržuj se tam dýl než je nutné. Tvá síla je v tom, že znáš sebe a víš co Ti pomůže. Můžeš plakat, tančit, zpívat, telefonovat, meditovat, křičet… je to jen na Tobě, který výtah nahoru použiješ. Jdi do toho. Jdi do toho naplno. Nenechej se pohltit temnotou.
  3. Vstávej ráno s důvěrou v nový den. Tancuj, zpívej, řekni všem, které máš kolem sebe, že je máš ráda. Pohlaď milovanou Viktorku a řekni ji, jak je pro Tebe důležitá. Usměj se na prodavačku. Užij si cestu autem a poděkuj za to, že Tě doveze do práce. Potěš svou kolegyni, kolegu v práci. Vypij si s vděčností své kafe. Raduj se v průběhu dne. Rozdávej kolem sebe úsměvy. Všimni si obyčejně neobyčejných maličkostí. Kytičky, psa, stromu, sluníčka…Ať se vděčnost stane součástí Tvého života.
  4. Když máš špatný den, není ráno podle Tvých představ…nebo se snad v práci či vztahu něco nepodaří, vždycky můžeš začít znovu. Napij se vody, opláchni se, pořádně dýchej.. a zkus to znovu. Jsme jen lidi, každý někdy chybuje. Omlouvej se jako první, protože často z nás mluví jen naše ega. Dovol si pustit ke slovu lásku. Co by udělala zrovna teď?
  5. V životě budeš potkávat různé lidi. A budou se k Tobě různě chovat. Někteří Tě budou odmítat, kritizovat, nebudou Tě chápat, jiní Tě budou milovat. Nenechej se zastrašit negativní reakcí. Dělej vše, jak nejlépe umíš, dělej co Tě baví a výsledky se dřív nebo později dostaví. Nedělej věci jen, aby ses druhým zalíbila. Buď autentická a pravdivá a to hlavně k sobě. Před nikým se neponižuj a nad nikým se nepovyšuj. Všichni jsme nakonec jen jedno.
  6. Nikdy nezapomínej na své kořeny. Přestože se Ti můžou zdát rozvrácené, věř, že jsou pevné a hluboké. Jen když máš pevné kořeny, můžeš mířit k nebi. Představ si vysoký strom bez pevných kořenů. Takový strom každý vítr porazí. Ale pokud stejně vysoký strom, bude mít pevné kořeny, zůstane stát i po velké vichřici. A věř, že sílu rodiny poznáš až bude potřeba.
  7. Nenechej se limitovat svým dětstvím, dospíváním či čímkoli jiným ani mým životem. Přijmi co se stalo, se stalo. Všechno nás v životě něčemu učilo, něčemu učí. A tak to prostě je. Každý máme zodpovědnost za svůj život. Nemusíš se za nikoho stydět, k ničemu se vracet. Všichni děláme to nejlepší co umíme. Měj zdravou míru pokory. Ke svým předkům, rodině, přátelům a hlavně ke svým nepřátelům.
  8. Nauč se přijmout odmítnutí. Za každým ano, které v životě mám, je daleko víc ne. Když něco nevyjde, někdo nepřijme Tvou nabídku, nebude se mu líbit Tvá práce..je to jeho právo a názor… dovol si prožít emoce, které přijdou a pak běž zase dál. Je to jako s knihou. Prostě otoč list a začni psát na nové stránce. Nakonec nikde není napsáno, že na nynější ne, nepřijde za nějaký čas ano. Každý máme svůj příběh a svůj proces.
  9. Buď odvážná. Udělej občas krok do neznáma. Dovol si riskovat. Cestuj a poznávej jiné země. Dělej věci po svém, klidně jinak než ostatní! A když Ti někdo bude říkat, že to nejde, že to nedokážeš..důvěřuj svému vnitřnímu hlasu a udělej to podle sebe. Mluví totiž o sobě a o svých zkušenostech, svých přesvědčeních..nikoli o Tobě.
  10. Medituj v jakékoli podobě. Vědomě dýchej. Užívej si přítomný okamžik. Buď tady a teď. Když si hraješ s Viktorkou, buď tam pro ni a pozoruj její jedinečnost. Nenechej si utéct její dětství. Když jíš, vnímej chuť a vůni jídla. Když si dáš skleničku vína, vychutnej si ji. Vnímej svoje tělo a dej mu co potřebuje. Jen tak Ti bude dobře sloužit. Žij…a využij k tomu každou vteřinu, minutu, kterou máš.

Věř, že jsi jedinečná a dokonalá. A pokud Tě napadají chyby a říkáš si co všechno děláš špatně… tak se ptám A CO JAKO? Kdo z nás je dokonalý? A co, že občas něco je jinak než má být? Než si představujeme, že má být? Někdy děláme maximum co v dané chvíli dělat umíme. Přijmi to! Přijmi sebe! Přijmi svůj život se vším co k němu patří! A zamiluj se do svého života! Tanči, zpívej a užívej! A ne jen dnes v den Tvých narozenin, ale každý další den, který přijde!

Miluji Tě

Mamka